Grécko Info

Grécko – informácie, ktoré by ste si možno radi zopakovali, alebo o nich nevedeli...

Grécko leží v juhovýchodnej Európe na Balkánskom polostrove a Peloponézskom ostrove, ako aj na mnohých väčších či menších ostrovoch, ktorých je viac ako 2000. Ostrovy tvoria jeho jednu pätinu. Celé  Grécko je len o čosi väčšie ako bývalé Česko-Slovensko, má rozlohu 131 944 km2. Hraničí s Albánskom, Macedónskom, Tureckom a Bulharskom, na juhu a východe a západe ho obmývajú moria – Iónske, Egejské a Stredozemné. Krajina je viac hornatá ako nížinatá, s najvyšším vrchom Olympom  (2917m nad morom).  Grécko sa nachádza v makroseizmickej oblasti, ktorá sa rozprestiera od Iónskeho mora po ostrov Rhodos. Tu sa koncentrovala aj silná sopečná činnosť, sprevádzaná zemetraseniami a vznikom  termálnych prameňov. Okrem Santorinu  sa sopečná činnosť už dávno skončila.

Najviac ostrovov môžeme nájsť v Egejskom mori – Évvia, Severné Sporady, Kyklady, Kythéra, Kréta (najväčší grécky ostrov), Rhodos, Sámos, Južné Sporady nazývané tiež Dodekanézske ostrovy, Chiós, Lésbos, Límnos, Samothráké, či Thásos. V Iónskom mori ležia zasa kérkyra, Levkáda, Itháki, Kafallénía a Zákynthos.

Atény sú v zemepisnej šírke Palerma a Kordóby a južný cíp Peloponézu je južnejšie než Tunis v Afrike. V Grécku prevláda typické stredomorské podnebie so suchými a horúcimi letami a vlhkými a studenými zimami.

Tak ako sa pri Taliansku stretávame s prirovnaním k čižme,  v Grécku má ostrov Peloponéz podobu ľudskej ruky s prstami. Ďalšie „prsty“ – Kasandru, Sithóniu a Athos, vybiehajúce do Egejského mora môžeme nájsť aj na polostrove Chalkidíki, ktorý je známy svojimi krásnymi plážami . Na hore Athos môžete nájsť Republiku mníchov so svojimi 20 kláštormi.

Z rastlinstva, ktoré u nás bežne nenájdete sa môžete stretnúť s svätojánskym chlebom, dubom kermesovým a cezmínovitým, myrtou, pistáciami, vavrínmi, kručinkami, oleandrami, olivovníkmi a figovníkmi, vzácnou jedľou kefalónskou.

Voľne žijúcimi zvieratami, ktoré u nás neuvidíte sú najmä koza bezoárová a grécka korytnačka.

Grécko má 11,5 mil. obyvateľov, (z toho hlavné mesto Atény cca 4 mil.), väčšina z nich sa hlási k ortodoxnej cirkvi.

Grécka zástava sa skladá z gréckeho kríža v ľavom hornom rohu a z 9 striedajúcich sa modrých a bielych pruhov, ktoré zodpovedajú 9 slabikám gréckeho vojnového pokriku „E/lev/the/rí/a Thá/na/tos“ = Sloboda alebo smrť z oslobodzovacích bojov proti tureckej nadvláde.

Štyri zo siedmich divov sveta sa nachádzali na území obývanom Grékmi. Bola to Diova socha v Olympii, Rhódsky kolos strážiaci vjazd do prístavu mesta Rhodu, mauzóleum v Halikarnasse (Bodrum, dnes v Turecku) a mohutný chrám Artemidy v Efeze (Selcuk, Turecko).